Panele fotowoltaiczne

W dzisiejszych czasach doświadczamy znacznego zanieczyszczenia powietrza. Z pewnością przyczyniają się do tego spaliny pochodzące z samochodów. Aktualnie duży nacisk kładzie się na ekologię, jednak wielu z dotychczasowych zanieczyszczeń nie jesteśmy w stanie uniknąć.

Aby polepszyć kondycje mojej planety, polecam obsługiwać energię odnawialną. Jednym z przykładów energii odnawialnej jest energia pochodząca ze słońca. Słońce jest źródłem nieskończonej ilości energii, która w przeciwieństwie do ropy lub gazu nie ulegnie wyczerpaniu. Z tego powodu wiele lat temu uczeni stworzyli pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, którego działanie opierało się na pobieraniu energii słonecznej i kolejno przemian w energię elektryczną. Na tej zasadzie działają panele fotowoltaiczne. Możemy je zauważyć często na wielu dachach domów. Dzięki stosownej budowie pobierają energię słoneczną, konwertują ją i tym samym możemy zredukować nasze koszta np ogrzewania wody w domu.

W tej chwili fotowoltaika jest prężnie rozwijającą się dziedziną. Możemy wyróżnić cztery generacje ogniw fotowoltaicznych (pospolicie nazywanych ogniwami słonecznymi). Pierwszą generację stanowią ogniwa oparte na krzemie, możemy wyróżnić ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Druga generacja to ogniwa cienkowarstwowe, z kolei do trzeciej generacji należą ogniwa fotoelektrochemiczne, gdzie możemy wyróżnić ogniwa organiczne, polimerowe albo barwnikowe. Ostateczną generację stanowią ogniwa działające w oparciu o nanocząstki będące kropkami kwantowymi. Więcej treści można znaleźć na stronie energiasloneczna.info.

Więcej: energiasloneczna.info.

0 komentarze:

Prześlij komentarz